Atsakymai

Klausiate:
  • Prašau plačiau papasakoti apie vyskupą šv. Mikalojų. Lankėmės Turkijoje, Myroje, tačiau mažai paaiškino apie šv. Mikalojaus tikybą: ar pravoslavas, ar katalikas? Ačiū.

• Atsakome:
  • IV a. Myros (dabartinė Turkija) vyskupu buvęs ir 345 m. ar 352 m. miręs Mikalojus yra populiarus šventasis tiek Graikų, tiek Lotynų Bažnyčioje. Jis savas ir Rytų, ir Vakarų krikščionims, nes gyveno septynis šimtmečius prieš 1054 m. įvykusį skilimą, skaudžiai padalijusį Bažnyčią. Istoriškai labiausiai patikimos žinios apie šv. Mikalojų yra tik šie keli ką tik paminėti faktai.

Tradicija pasakoja, kad šv. Mikalojus Myros vyskupu tapo, sugrįžęs iš piligriminės kelionės į Egiptą ir Palestiną. Imperatoriaus Diokleciano (245–313) persekiojimo metu buvo įmestas į kalėjimą, iš kurio išlaisvintas, imperatoriumi tapus Konstantinui (274 (288?)–337).

VI a. imperatorius Justinianas I (483–565) šv. Mikalojaus garbei Konstantinopolyje pastatė bažnyčią. Bėgantys amžiai nesumenkino šio šventojo populiarumo. Savo globėju jį paskelbė Graikija, Rusija, įvairūs Italijos, Austrijos, Vokietijos, Belgijos miestai. Jungtinėse Amerikos Valstijose ir kai kuriuose kituose kraštuose šv. Mikalojus buvo sutapatintas su Kalėdų Seneliu, vaikams dalijančiu dovanas šios šventės išvakarėse.

Pagal Michael OTT, „St. Nicholas of Myra“

• » Atgal į sąrašą    » Užduokite savo klausimą