Atsakymai

Klausiate:
 • Norėčiau daugiau sužinoti apie šv. Donatą.

 • Atsakome:
 • Šventųjų sąrašuose yra keletas Donato vardą turinčių šventųjų. Vienas iš jų minimas rugpjūčio 7 d., ypatingai gerbiamas Arezzo mieste (Italija), kuriame, pasak tradicijos, vykdė vyskupo tarnystę ir buvo nukankintas 362 m.

  Šio šv. Donato gyvenimą pristato sena pasija – kančios istorija, tradicijos priskiriama vyskupui Severinui, jo antram įpėdiniui Arezzo vyskupo soste. Gimęs Nikomedijoje (dabartinė Turkija), Donatas dar vaikystėje su šeima persikėlė į Romą. Kartu su juo mokęsis ir Julijonas, į istoriją įėjęs kaip imperatorius Julijonas Apostata (Atskalūnas) (331–363). Šv. Petras Damijanis (1007–1072) šiuos du asmenis sugretina tokiais žodžiais: „Viešpaties lauke kartu augo du ūgliai – Donatas ir Julijonas – tačiau vienas iš jų taps Rojaus kedru, kitas – anglimi amžinoms liepsnoms“. Tapęs imperatoriumi, Julijonas atnaujino krikščionių persekiojimą, nuo kurio gelbėdamasis Donatas pasitraukė į Arezzo. Čia buvo įšventintas diakonu ir kunigu, pamokslavo mieste ir apylinkėse. Mirus vietos vyskupui, tapo jo įpėdiniu ir toliau uoliai tęsė apaštalavimo darbą. Pasija byloja apie įvairius šio šventojo veiklą lydėjusius stebuklus. Netrukus buvo suimtas ir nužudytas už tikėjimą.

  Anksčiau už šventąjį Arezzo vyskupą Donatą gyveno šventoji mergelė Donata, tikriausiai dar I a. tikėjimą savo gyvybės auka paliudijusi Romoje kartu su kitomis šešiomis kankinėmis. Gruodžio 31 d. jas mini įvairūs kankinių sąrašai: tiek „Martyrologium Hieronymianum“, sudarytas V a., tiek ir naujas „Martyrologium Romanum“ leidimas (2002 m.). Atradus šv. Donatos ir kitų kankinių relikvijas Giordani kapinėse prie Via Salaria Nuova, jų kultą paskatino popiežius Adrianas I (+795 m.).

  Pagal Antonio BORRELLI, „San Donato di Arezzo, vescovo e martire“, ID., „Santa Donata e compagne, martire a Roma“


 • » Atgal į sąrašą    » Užduokite savo klausimą

  ««« atgal