Alytuje drauge su koplyčios atnaujinimu tikimasi pakeisti ir požiūrį

Alytaus pataisos namuose po šešiolikos metų atnaujinta Kristaus Karaliaus koplyčia. Tiesa, iš daugiau nei 1200 nuteistųjų penktadieniais mišias lanko vos 20–25 žmonės. Atidarant naują koplyčią viltasi, jog viltį ir tikėjimą ateityje čia ras gausesnis būrys nuteistųjų.

Šviesi naujiena

Alytaus Šv. Angelų Sargų parapijos ilgametis vikaras kun. Artūras Vaškevičius, tik nuo kovo einantis Alytaus pataisos namų kapeliono pareigas, savo darbo pradžią ženklina, kaip pats sako, įnešdamas šviesių spalvų: „Supraskime, kad ir nuteistiesiems reikalingi Dievo namai, nenuvertinkime sielos socialine prasme, nes gyvybė Dievo dovana, o jomis mes džiaugiamės. Jie – bendruomenės nariai, todėl turi viltį šviesesniam gyvenimui sieloje, todėl ir atnaujindami koplyčią stengėmės suteikti kuo daugiau šviesių spalvų, kad šviesos mūsų gyvenime būtų kuo daugiau.“

Regis, ne tik kapelionas, bet ir nuteistieji tądien buvo patenkinti pačių atliktu darbu. „Smagu, kad mūsų koplyčia gražesnė, nors dažnam čia ateiti gėda. Visgi tai vieta, kur gali pasikrauti teigiamų emocijų“, – noriai mintimis dalijosi nuteistieji. Jie gyrė kapelioną už iniciatyvą ir vylėsi, kad koplyčią atras ir kiti kalintieji. „Jaunas kapelionas sutrauks daugiau žmonių, jis labai energingas, džiaugiamės, kad jis čia“, – noriai bendravo čia gyvenantys asmenys.

Lietuvoje veikiančiose įkalinimo įstaigose nuteistieji turi galimybę lankytis Mišiose, tačiau tik nedaugelio jų maldos vietos atnaujintos. Po šešiolikos metų patys nuteistieji atnaujino koplyčią: pakeisti langai, durys, perdažytos sienos, lubos, pagaminti nauji suolai, atnaujintas apšvietimas, renovuotas altorius–sakykla. „Į remonto darbus maloniai įsitraukė bendruomenės nariai: buvo surasti kompetenciją daryti įvairialypį remontą turintys asmenys, savanoriai ūkiniam darbui. Tai paskatina motyvuotai ir atsakingai darbuotis dėl tikslo, kad šventoje vietoje būtų jauku. Mieli alytiškiai, neturime pamiršti, kad ir čia veikia Dievo namai, nebe vienus metus čia lankosi vienuoliai, savanoriai. Neturime nusivilti šiandien žmogumi, jo verte, jo siela, jo gyvybe, bet sveikoje ir laisvoje visuomenėje diegti adekvačias žmogiškas vertybes, kurios paliestų ir besitaisančiuosius visoje respublikoje“, – šį projektą vadindamas šviesia naujiena kalbėjo kapelionas.

Svarbu noras

Šventines Mišias tądien aukojo ne tik kapelionas kun. A. Vaškevičius, bet ir Vilkaviškio vyskupijos generalvikaras mons. Gintautas Kuliešius, Alytaus dekanato dekanas kun. Arūnas Užupis, gitaros muzika jas praturtino ne vienus metus bendruomenės narius lankanti sesuo Brigita Krisiūnaitė.

Per daugiau nei tris mėnesius atnaujintos koplyčios darbus stebėjo ir Alytaus pataisos namų vadovybė. Direktoriui Kęstučiui Jasmontui kapelionas negailėjo padėkos žodžių. Pats direktorius tikino, jog koplyčios atnaujinimas neatsiėjo daug lėšų, nes labai didelis pačių nuteistųjų indėlis. „Svarbiausia paties prisidėjimas – tai pats didžiausias darbas. Džiugu, kad patys nuteistieji ėmėsi iniciatyvos, viską tvarkė. Bendromis jėgomis rezultatas geras. O jeigu iš tų trisdešimt nuteistųjų atsiras penkiasdešimt, o po metų ir šimtas besilankančių šviesioje ir gražioje koplyčioje – mes labai džiaugsimės“, – tikino K. Jasmontas.

Pats kapelionas apie tai, kad mažai nuteistųjų lankosi koplyčioje, sakė: „Taip, labai mažai, bet noras yra tą skaičių matyti didesnį. Dėl to ateityje planuojame įvairius projektus, išsiplėsti bendražmogiška prasme. Žinoma, žvelgiant katalikiška prasme, apaštalų juk buvo dvylika, dar mažiau, tiesa, tai tariu su šypsniu. Net neabejoju, kad kai patinka vienam, prie jo jungiasi ir kiti“, – šviesesne ateitimi tiki kapelionas A. Vaškevičius.

Indrė Mikelionytė

Svečiai iš Lenkijos ir Alytaus pataisos namų vadovybė: „2015-10-01-apn-koplycia2.JPG

Nuotrauka Zitos Stankevičienės