Naujienos

Vilkaviškio vyskupijos kunigų susirinkimas (2008 05 13)

Gegužės 13 d. Pastoraciniame centre Marijampolėje vykusiame Vilkaviškio vyskupijos kunigų susirinkime svečiavosi kun. Andrius Narbekovas. Buvo gilinamasi į dvi šiandien aktualias bioetikos temas: dirbtinį apvaisinimą ir lyties keitimą.

Pastebėta, kad Lietuvoje steigiasi dirbtinio apvaisinimo centrai, nors nėra įstatymų, reglamentuojančių šią veiklą. Juose atliekami abortai bei taikomos abortuojantį poveikį turinčios kontraceptinės priemonės skatina spręsti, kad šių centrų tikslas nėra rūpestis žmogaus vaisingumu.

Susirinkimo metu kalbėta ir apie teisėtą vaisingumo sutrikimo gydymą, ir apie tokius dirbtinio apvaisinimo būdus, kurie nėra etiški: kai naudojamos ne sutuoktinių ląstelės, gyvybės perdavimas atskiriamas nuo jų tarpusavio meilės išraiškos, o naujas žmogus prilyginamas laboratorijos gaminiui. Buvo paliestos įvairios kitos su dirbtiniu apvaisinimu susiję etinės bei fizinės ir psichologinės sveikatos problemos: „perteklinių“ embrionų“ – pradėtos žmogiškos gyvybės – naudojimas eksperimentams arba sunaikinimas, neigiamas didelių hormonų dozių poveikis moters organizmui, didesnė nėštumo komplikacijų ir apsigimimų tikimybė, vaiko emocinės traumos jo pradėjimo mėgintuvėlyje atveju.

Kita aptarta problema – lyties keitimas. Susipažinta su vieno JAV atlikto eksperimento rezultatais: savo lytimi nepatenkinti asmenys buvo suskirstyti į dvi lygias grupes, iš kurių vienoje atliktos lyties keitimo operacijos, o kitoje taikytas tik psichologinis gydymas. Pastebėta, kad ir vienoje, ir kitoje grupėje buvo apylygis skaičius patenkintų ir nepatenkintų pravesto gydymo rezultatais. Pristatyti įvairūs argumentai, kurie skatina manyti, kad taip vadinamos lyties keitimo operacijos yra brangiai kainuojantis žmonių luošinimas, pakeičiantis ne lytį, o vien išorinius jos požymius.

Kun. Mindaugas Martinaitis
Prienai

««« atgal